چسب بتن چیست؟

چسب بتن چیست؟

چسب بتن یک افزودنی پر اهمیت در صنعت بتن و چسب های ساختمانی میباشد. در این مقاله ما از تاثیر آن بر روی بتن صرف نظر میکنیم. صرفا تاثیر چسب بتن بر روی چسب های ساختمانی را مورد بررسی قرار میدهیم. چسب های بتن به طور کلی به دو دسته زیر تقسیم بندی میگردد.
دسته اول چسب بتن لاتکس امولسیونی از کوپلیمر میباشد که قابل حل در آب نیز است. ظاهر شیری رنگ و سفید دارد. ترکیب این چسب با سیمان و ماسه و چسب های پودری و خمیری ترکیبی مقاوم در برابر رطوبت ، خوردگی شیمیایی ، فرسایش ایجاد میکند. با اضافه کردن آن به چسب های پودری و خمیری جهت چسباندن کاشی ، سرامیک و سنگ های آنتیک کاربرد فراوانی دارد.

چسب اپوکسی بتن از فرایند پلیمیرزاسیون که خود از دو جز اولیه رزین و ثانویه سخت کننده ها به وجود می آید. این چسب در ترمیم های بتن به دلیل خاصیت ضد آب بودن ، نما سازی های قدیمی و کاشت میله گرد در بتن های قدیمی استفاده میگردد.
چسب بتن کاربرد های فراوانی از جمله افزایش مقاومت و میزان چسبندگی ، ضد آب کردن ملات بتن و چسب و جلوگیری از ایجاد ترک در ملات و افزایش مقاومت مکانیکی مصالح مورد استفاده با این چسب قرار میگیرد.
در این مقاله سعی در بیان تاثیر چسب های بتن بر روی ملات های چسب پودری و خمیری داریم.
چسب بتن به صورت محلول در چسب های خمیری مورد استفاده قرار میگیرد. و باعث افزایش مقاومت چسب خمیری تا دو برابر پس از سفت شدن و ضد آب نمودن محل مورد اجرا با تاثیر بسیار زیاد میشود.
نکته حائز اهمیت این است که در هنگام استفاده از چسب های خمیری از قرار دادن یک لایه چسب بتن بر روی سطح و یا سطح کاشی خودداری گردد. حتما با چسب خمیری مخلوط و پس از آن مورد استفاده قرار گیرد. هنگام استفاده از چسب های خمیری که با چسب بتن مخلوط شده اند از خشک بودن سطح زیر کار و کاشی و سرامیک مورد نظر اطمینان حاصل نمایید.
در هنگام استفاده از چسب بتن در چسب های خمیری باعث افزایش چسبندگی ملات در هنگام نصب ، افزایش الاستیسیته پس از نصب و مقاومت شیمیایی و پایداری در برابر تغییر دما و ضربه ایجاد میگردد. 
همچنین از این چسب در چسب های پودری که برای کف و چسب های دو منظوره که هم برای کف و هم برای بدنه مورد استفاده قرار میگیرد ، استفاده میشود.
در هنگام استفاده از چسب بتن برای ساخت چسب های پودری نکته حائز اهمیت این است که چسب بتن را به آبی که برای ساخت ملات از قبل تهیه شده اضافه و آن را به خوبی هم میزنیم. هرگز به ملات چسب پودری ساخته شده اضافه نگردد. مقدار استفاده آن به ازای هر بیست لیتر آب معادل یک لیتر چسب بتن بنا بر در نظر گرفتن شرایط محیطی ، تغییرات دما و کارخانه سازنده متغیر میباشد.
ملات چسب پودری که با چسب بتن ساخته شده از مقاومت بسیار بالایی ( تا چهار برابر مقاومت اولیه ) برخوردار میباشد. در مقابل خوردگی های شیمیایی و ضربه فیزیکی نیز مقاومت بیشتری از خود نشان میدهد. همچنین میزان چسبندگی آن به سطح مورد نظر و کاشی به مراتب بالاتر میباشد. متاسفانه اکثر استادکار ها در محل هایی که درصد صیقلی بالایی دارند از چسب بتن استفاده نمیکنند. بعد از گذشت زمان کوتاهی باعث جدا شدن از سطح صیقل ( تبله کردن ) میشود. همچنین از این چسب در جاهایی که نم و رطوبت عبور میکند استفاده میکنند. تا مانند یک عایق رطوبتی مانع از عبور آب و رطوبت گردد.
توصیه میگردد که در هنگام استفاده از ماسه و پودر سنگ در ملات های چسب پودری از چسب بتن جهت افزایش مقاومت استفاده گردد. این عمل باعث بالا رفتن استقامت و عایق شدن در مقابل رطوبت پس از نصب میگردد.
یکی از پر کاربرد ترین موارد استفاده از چسب های بتن در استخر ها ، سونا ، جکوزی ، حمام و سرویس های بهداشتی میباشد. که تماس زیادی با آب و رطوبت دارند. در این مکان ها استفاده از چسب بتن توصیه میگردد. 
باعث افزایش عمر ومقاومت در مقابل خوردگی های شیمیایی و ضربه های فیزیکی میشود.
همچنین از چسب بتن در ساخت دوغاب های سیمانی و برای چسباندن کاشی ، سرامیک و سنگ استفاده میشود.
استفاده این چسب در محل های مرطوب توصیه میگردد. همچنین باعث افزایش مقاومت مکانیکی و مقاومت در برابر رطوبت و خوردگی های شیمیایی میگردد.

نگهداری و انبار چسب بتن

بسته بندی این چسب در ظرف های ۱ – ۴ – ۵ – ۱۰ – ۱۲ – ۲۰ – ۲۵ لیتری میباشد. به صورت مایع و سفید رنگ عرضه میگردد. همچنین در هنگام استفاده میتوان از آب جهت رقیق نمودن چسب بتن استفاده نمود. نگهداری از این چسب در دمای پایین تر از ۵ درجه سانتی گراد و بالای ۳۵ درجه سانتی گراد توصیه نمیگردد.
در هنگام استفاده از چسب بتن به تاریخ تولید و انقضای محصول توجه داشته باشید. 
چسب بتن تا یک ماه پس از باز نمودن درب چسب قابل استفاده میباشد.
مجموعه چسب کار مفتخر است با بیش از ۳۰ سال سابقه درخشان در زمینه تهیه و توزیع چسب های ساختمانی و افزودنی های بتن در سراسر ایران با تنوع بالای محصولات کارنامه درخشانی را برای خود به ثبت رسانده است.
همچنین همکاران و مشاوران ما به صورت ۲۴ ساعته آماده خدمت رسانی به شما مشتریان عزیز میباشند.
چسب های خریداری شده از این مجموعه دارای کیفیت عالی و علامت استاندارد بوده. همچنین دارای پنج سال گارانتی پس از نصب از طرف شرکت سازنده میباشد.
شما میتوانید انواع چسب ساختمانی و افزودنی های بتن مورد نظر خود را هم به صورت عمده و هم به صورت تکی تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.